Pierwszy biznes? Zobacz czym jest franczyza

Chcesz założyć pierwszy biznes? Zobacz czym jest franczyza?

Każdemu z nas chociaż przez chwilę przeszła myśl na temat własnego biznesu, a może franczyza. Jakby to było być na swoim? Pracować po swojemu, na swoich zasadach. Jednak pomimo tak kuszącej wizji często ona się nie spełnia. Dlaczego? Często odpowiedzią jest zbyt duże ryzyko, bo przecież nie chcemy zainwestować czasu i pieniędzy bez gwarancji sukcesu. To jest właśnie najczęstsza przyczyna, która wstrzymuje nas przed podjęciem decyzji o własnym biznesie.

Jak w takim razie założyć swój pierwszy biznes z mniejszym ryzykiem?

Przed podjęciem decyzji o założeniu własnego biznesu warto najpierw dokładnie przemyśleć tą decyzję i rozważyć ryzyko oraz wszystkie plusy i minusy. Najpierw dobrze zacząć od tego, aby dobrze się zastanowić, czym chcemy się zajmować? Gdzie chcielibyśmy nasz biznes prowadzić? Ile pieniędzy potrzebujemy zainwestować? Czy znajdziemy klientów i w jakim czasie? Ilu klientów jest nam potrzebnych do tego, aby nasz biznes przynosił zysk? Jaka jest konkurencja wokół nas? To są podstawowe pytania, na które musi odpowiedzieć przyszły przedsiębiorca. Taka analiza pozwoli nam zweryfikować na początku, czy ten pomysł ma sens i szanse na sukces.

Oczywiście nie musimy też tego wykonywać samodzielnie, bo są różne dostępne opcje na bezpieczniejszy start Twojej firmy- jedną z takich opcji jest franczyza.

Czym jest franczyza?

Franczyza to jeden ze sposób na założenie swojej firmy w większym komforcie i bezpieczeństwie. Taka forma polega na tym, iż kupujesz sprawdzony biznes od firmy, która zajmuje się daną branżą już od wielu lat. Po pierwsze ma w tym doświadczenie i wypracowane metody działania, po drugie wie, jak efektywnie pozyskiwać klientów, po trzecie ma wypracowaną markę, po czwarte pomaga w otworzeniu Tobie biznesu i zazwyczaj pełni rolę doradcy i mentora. Oczywiście to wszystko brzmi super, ale jest to metoda, która daje Ci mniejszą niezależność oraz trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Warto sprawdzić te kwoty, ponieważ czasem mogą być zawyżone, a często są odpowiednią sumą, którą i tak trzeba byłoby samemu zainwestować w reklamę, stronę, prawnika itd. itp.

Taka forma jest bardzo dobra dla osób, które zakładają swój pierwszy biznes, albo mają ograniczony czas i nie są w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie. Franczyza jest także odpowiednia dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko porażki i zakładać swój biznes w większym bezpieczeństwie oraz jakości. Pamiętajmy, że statystyki dla nowo otwartych firm są nieubłagalne i pokazują, jak wiele firm już na starcie lub w ciągu kilku lat upada. Z tego też powodu dobrze jest na początku zainwestować czas i pieniądze w sprawdzony koncept.

Plusy i minusy franczyzy

Plusami na pewno są:

 • sprawdzony koncept,
 • większe bezpieczeństwo,
 • mniejsze ryzyko,
 • wypracowana marka,
 • wysoka jakość produktów i usług,
 • sprawdzony model pozyskiwania klientów,
 • efektywna reklama,
 • doradztwo i mentoring,
 • kontakty i networking z innymi przedsiębiorcami.

Minusami franczyzy są:

 • mniejsza autonomia działań,
 • możliwie wysokie opłaty franczyzowe- chyba, że są w wysokości zastępczych kosztów,
 • wymagania i oczekiwania franczyzodawcy- często mobilizacja do realizacji celów,
 • czasem brak wyłączności terytorialnej- warto na to zwrócić uwagę!

W jakich branżach popularna jest franczyza?

Model franczyzowy najpopularniejszy jest w gastronomii i także jest to miejsce, skąd się wywodzi. Popularną franczyzą jest McDonald, ale jest to już bardzo duża inwestycja czasowa i finansowa. Na rynku znajdziemy także mnóstwo innych franczyz gastronomicznych takich, jak: PizzaHut, Dominos i wiele innych. Kolejną popularna branżą jest franczyza w branży odzieżowej czy spożywczej. Każdy z nas kojarzy takie punkty, jak Żabka, czy Reserved.

Od kilkunastu lat natomiast urosła popularność franczyzy w branży edukacyjnej. Na rynku możemy znaleźć oferty franczyzy szkół języka angielskiego, efektywnej nauki, programowania, piłki nożnej, czy robotyki. Ten koncept jest przede wszystkim popularny wśród rodziców, którzy marzą, aby swoim dzieciom zapewnić najwyższą jakość edukacji. Taki rodzaj biznesu wymaga mniejszych nakładów finansowych, jest przyjemny do prowadzenia i wiąże się z niskimi kosztami oraz potencjalnie wysokimi zyskami.

Franczyza szkoła robotyki i programowania

Jak wygląda taka franczyza robotyki i programowania dla dzieci? Jest ona stosunkowo młodym konceptem, ponieważ Polsce funkcjonuje dopiero od kilku lat. Swoją popularność zyskuje głównie dlatego, że umiejętności ścisłe, programowania, robotyki stają się kluczowymi umiejętnościami. Dzisiejszy rynek pracy coraz częściej wymaga od osób umiejętności logicznego myślenia, programowania, obsługi nowych technologii. Widzą to także rodzice, dlatego w miejscowościach, gdzie brakuje tego typu usług, często sami decydują się na prowadzenie tego typu biznesu. Jest to biznes, który trafia do ich dzieci, jest im bliski, ale także jest przyjemny do prowadzenia i oprócz zysków, daje także poczucie spełnienia.

Taka forma też jest świetna dla firm i szkół, które już teraz prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci, ale np. z języka angielskiego czy innych zajęć. Rozbudowanie swojej oferty jest bardzo dobrym kierunkiem dlatego, że klienci i rodzice sami zgłaszają się z takim zapotrzebowaniem. Dywersyfikacja oferty daje możliwości także organizacji półkolonii, urodzin czy zajęć pozalekcyjnych z robotyki i programowania.

Więcej informacji na temat franczyzy robotyki i programowania jest pod linkiem: Franczyza TwojRobot.pl

Podsumowując zakładanie własnego biznesu jest fascynująca przygodą i niewątpliwe ma to dużo plusów. Jednak polecamy, aby taką decyzję przemyśleć, przeanalizować i wybrać najbezpieczniejszą formę. Dobrze przemyślany i zaplanowany biznes na pewno jest źródłem spełnienia, ale i wysokich zarobków.